A nem jogtiszta szoftverek veszélyei

A nem jogtiszta szoftverek veszélyei

Magyarországon a többség nem jogtiszta szoftvert használ. Ezek közül legtöbben otthoni felhasználók, de sokan céges gépen is használnak nem jogtiszta szoftvert. Amellett, hogy súlyos jogsértést követnek el még más egyéb veszélyek is leselkednek rájuk. Erről szól mostani cikkünk.

„Nem vagyunk nyomozó hatóság” hangzik el sokszor a szervizben, amit elsőként szeretnék tisztázni. Nem vizsgáljuk soha a hozzánk behozott gépeken lévő szoftverek jogtisztaságát vagy a bediktált Windows telepítő kódok valódiságát sem, nem dolgunk, soha nem foglalkoztunk vele és soha nem is fogunk. Ahogyan elítélni sem ítélünk el senkit érte. Egy kedves ismerősöm, aki korábban a Microsoftnál dolgozott foglalta össze nagyon jól, amit a cége gondol erről és azt hiszem a hozzáállásukból is ez a szemlélet tükröződik a legjobban: az otthoni felhasználók nagy többsége nem jogtiszta Windows-t használ a gépén, de ezzel nekik semmi bajuk. A bajuk azzal van, aki haszonszerzésre használja a szoftverüket úgy, hogy nem fizette meg az árát.

Magyarországon egyébként, ahogy a világon a legtöbb helyen a nem jogtiszta szoftver használata a lopással kb. egyenértékű cselekedetnek számít, még ha az emberek tudatában ez nincs is annyira jelen, mert a szoftver termék fogalma kevésbé kézzel fogható. Ettől függetlenül nálunk is bűncselekménynek számít, nem csak a használat és a birtoklás, már a letöltése is. (Míg a jelenlegi magyar törvények szerint filmet, zenét legaláisan le lehet tölteni és maximum 1 napig tárolva élvezni, addig az illegális szoftverek letöltésének pillanatában már bűncselekményt követünk el, ezt nem árt tudni.) Az otthoni emberekkel természetesen senki nem foglalkozik, éppen az idézett hozzáállás miatt. A céges felhasználó viszont már egy más kategória, ők már ki vannak téve az ellenőrzések lehetőségének és súlyos büntetéseket szabhatnak ki rájuk illegális szoftverek miatt. Nem árt szem előtt tartani, hogy egy néhány tízezer forintos szoftver megvételének megspórolása bármikor az értékének többszöröse lehet büntetésben.

Ennyit a jogi oldalról. Sokkal kevesebb szó esik viszont az egyéb veszélyekről, amikkel viszont sokan nincsenek tisztában. Amikor egy fizetős szoftvert letöltünk, azok minden esetben el vannak látva valamilyen védelemmel. Termékkulccsal, aktiválási rendszerrel, regisztrációval, kulcsfájllal és még rengeteg féle megoldás létezik. Mivel mi nem vásároltuk meg a szofvert, így szükségünk van valamilyen törésre. Ezeknek is számtalan fajtája létezik, szerencsés esetben egy registry kulcsot kapunk hozzá, ami garantáltan nem tesz kárt a gépünkben, vagy egy szöveges fájlban lévő kulcs segítségével aktiválhatjuk a szoftvert. A legtöbb esetben viszont valamilyen kulcs generáló program (keygen) vagy patch, crack futtatása a feladat, amelyeket a legritkább esetben a mi érdekünkben írnak egyes emberek. A legtöbb esetben valamilyen trójai (adat lopásokra, jelszólopásra, stb. szolgáló vírus) vagy egyéb számunkra kártékony program telepszik a gépre. Otthoni gépre települve is lehet kellemetlen, ha mondjuk az asszony pucér fotói kerülnek mások kezébe, de ez sokkal kisebb probléma lehet mint amikor egy ilyen miatt fontos céges adatok kerülnek ki a gépről. A károk lehetnek elenyészőek és akár extrémek is. A legkritikusabb ugyanakkor ebben a helyzetben maga az operációs rendszer. Sokan úgy oldják meg a legújabb rendszer telepítését, hogy letöltik a netről (rendszerint torrentről) a legújabb feltört telepítőt, amelybe a készítők akár már a gép telepítésekor vírusokat juttathattak. Ne legyenek illúzióink, gyakran fordul elő olyan is, hogy az úgynevezett „untouched” vagy gyárinak mondott állapotú telepítőkkel is vírusos telepítőhöz jutunk, még ha a megvásárolt jogtiszta Windows-unk kódjával is telepítjük. Egyetlen esetben lehetünk csak biztosak a dolgunkban, hogyha gyári lemezről telepítünk vagy annak biztonsági másolatáról (ami ugye jogilag is megengedett), a bármilyen más forrásból származó szoftverek potenciális veszélyforrások lehetnek.

Sokszor a programok töréseit készítő crackerek arra kérik a felhasználókat, hogy a telepítés idejére kapcsolják ki a vírusirtót, mert az „téves” jelzést ad. Sajnos a legkevesebb esetben jelez tévesen, igaz, van amikor a heurisztikus ellenőrző szimplán csak kártékonynak minősíti a futtatott programot, amikor viszont név szerint azonosít egy kártevőt szinte egészen biztosak lehetünk benne, hogy ez esetben sem jószántából írta valaki nekünk a programhoz a törést.

Az is gyakori probléma, hogy egy adott szoftvert nem lehet rendesen frissíteni, ki kell kapcsolni a frissítéseit. Ez sajnos egy másik biztonságtechnikai problémát vet fel, ugyanis gyakran éppen a biztonsági hibák befoltozására adják ki a frissítéseket, azok nélkül idővel nagyon támadhatóvá válik a rendszerünk. Ez megintcsak cégek esetében lehet kritikus, de az otthoni felhasználók is számos hátrányt elkönyvelhetnek emiatt, elég csak a stabilitási és egyéb programhibákra kiadott frissítésekre gondolni.

Végezetül azért lássuk azt is, hogy sokkal több esélyünk van jogtiszta szoftverek használatára, mint ahogy azt gondolnánk. Először is a legtöbb fizetős szoftvernek van otthoni felhasználásra szánt változata, ingyen. Ne felejtsük el, hogy ezek többsége csak otthoni (tehát nem pénzszerző használatra) ingyenes! A Windows beszerzésére is számos lehetőségünk kínálkozik. Ha olyan használt gépet vásároltunk, amely rendelkezik régebbi Windows változattal (akár mondjuk egy XP matricával), akkor nettó 8-10 ezer forint körül már tudunk rá újabb Windows változatot venni jogtisztán, Refurbished változatban. Új gép esetében ott az OEM változat, amiből az otthoni 20-25 ezer nettó, a céges verzió 35 ezer nettó körül mozog. Ha van felsőoktatásban tanuló diák otthon Ő jogosult 1 Windows licencre (és adott esetben egyéb Microsoft szoftverekre is), így érdemes az iskolában utána érdeklődni. Oktatási intézmények esetében szintén rendelkezésre áll ingyenes licenc. Az Office már egy kicsit más terület és jóval drágább, mint a Windows. Ebből létezik ún. otthoni és diák verzió, ez lényegesen olcsóbb, de cégek nem használhatják. Számukra a Home & Business változat a legolcsóbb megoldás vagy az éves előfizetésben elérhető Office 365. Az Office esetében azt sem árt tisztázni, hogy kell-e az adott gépen szerkeszteni is Microsoft Office dokumentumokat vagy elegendő azokat megnyitni, azokra ugyanis letölhető ingyenes Excel Viewer, Word Viewer, stb. programok.

Egyéb szoftverek tekintetében pedig néhány remek példa, hogy ingyenesen is sok mindent meg lehet oldalni jogtisztán:
VLC Media player: egy mindenevő médialejátszó teljesen ingyen, cégeknek is akár
Nero BurnLite: a népszerű DVD író program otthoni felhasználóknak szánt, ingyenes változata
Ashampoo Burning Studio Free: egy magyar nyelven is elérhető, egyszerű és jól használható DVD író program
LibreOffice: a Microsoft Office kevesebbet tudó, de a kevesebb funkció mellett jól használható, igyenes alternatívája
Thunderbird: népszerű, ingyenes levelezőprogram, cégeknek is
Gimp: a Photoshop ingyenes alternatívája, cégeknek is
NotePad++: ingyenes, nagy tudású jegyzettömb-szerű szövegszerkesztő program
Dameon Tools lite: a népszerű virtuális meghajtó program ingyenes változata
És végül vírusvédelmek otthonra ingyen: Avast Free, Avira Free

Reméljük sikerült jól összefoglalnunk a jogtiszta szoftverek használatával kapcsolatos tudnivalókat, ha valamilyen kérdése van nyugodtan tegye azt fel nekünk személyesen vagy írjon az info@itcikkek.hu címre és bővítjük cikkünket.

Advertisements

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Facebook