Meltdown és Spectre sérülékenység, ami a hírekből kimaradt

Ahogyan a rendszeres olvasók már megszokhatták, nem szoktunk fajsúlyos informatikai témák mellett elmenni szó nélkül. Január elején egy olyan súlyos, processzorokat érintő sérülékenységre derült fény, ami teljes joggal járta be a világsajtót és nagyon sokan foglalkoztak akkor a témával. Éppen a nagy médiavisszhangnak köszönhetően nem éreztük akkor fajsúlyosnak foglalkozni a dologgal, mivel számtalan nagyon jó cikk volt elérhető a neten a témával kapcsolatban. Akik esetleg akkor lemaradtak volna, azoknak ajánlom az alábbi linkeket:
https://index.hu/tech/2018/01/04/ujabb_sulyos_processzorhibat_talaltak_minden_gepet_telefont_tabletet_erint/
http://hvg.hu/tudomany/20180111_microsoft_windows_szoftverfrissites_meltdown_spectre_miert_lassu_a_gepem_2018_benchmark_lassulas_merteke
http://hvg.hu/tudomany/20180108_mit_csinal_a_meltdown_video_intel_botrany

Meltdown

Spectre

A probléma megoldásán persze vélhetően az összes csúcsmérnök megkezdte a munkát az Intelnél, ennek ellenére a megoldás kulcsát a mai napig nem igazán találták meg. Erről szeretnénk most néhány tapasztalatot megosztani az olvasókkal, illetve a cikk első felében összeszedném azokat az információkat, amiket a két hónap alatt eddig megtudtunk a két hibáról.

Először is fontos leszögezni, hogy rengeteg médiában megjelent cikk általánosságban említi a processzorokat, hogy mind sérülékeny, de ez nem teljesen így van. Ugyanakkor az említett két sebezhetőség valamelyike szinte minden felhasználót érint a világban. A Meltdown hibában az Intel által az elmúlt 20 évben gyártott szinte minden (csak néhány korábbi Atom processzor és a rég elfeledett, jellemzően szerverekben használt Itanium kivétel) processzor érintett. Más gyártók a Meltdown problémában nem érintettek. A Spectre sérülékenységnek viszont két különböző fajtája is ismert, ezek közül jelenlegi ismeretek szerint a kevésbé érzékeny 1-es típusban érintett az AMD is, a súlyosabb 2-es típust szintén csak az Intel chipjeiben azonosították. Rossz hír viszont a mobilos felhasználóknak, hogy a jellemzően mobileszközökben jelen lévő ARM processzorok is érintettek a Spectre problémában, ahogyan az NVidia is jelezte, hogy egyes grafikus chipjeivel szintén baj van. A probléma tehát igen súlyos és mindenkit érint a világban, bár nem egyformán, a továbbiakban megnézzük melyik sebezhetőség milyen problémákat vet fel és annak mi a megoldása.

A Meltdown sebezhetőség
Először is kezdeném ezzel a problémával, mivel az Intel által a világ nagy része érintett és ez a hiba ráadásul a súlyosabb. Egyrészt könnyebben kihasználható, mint a Spectre, másrészt a hardveres hiba jellegéből adódóan bármilyen operációs rendszeren fennáll. A nagyobb szoftver gyártók (Microsoft, Apple) már mind adtak ki javításokat rá, hogy a rést befoltozzák, illetve a legújabb Linux kernelek is nyújtanak már védelmet, ezek alkalmazásával is adódnak gondok, de erről bővebben majd a folytatásban. Jelen cikknek nem témája részletesen kitárgyalni a processzorok belső működését, arra rengeteg írás született már a neten magyar nyelven is. Amit esetleg egy átlag felhasználónak tudnia érdemes, hogy a processzorok munkájuk során adatokat töltenek be különböző átmeneti memóriákba (cache), hogy ott dolgozzanak velük. A különböző programok által kezelt minden adat átfut itt, amire most biztonsági kutatók olyan kiskaput találtak, amin keresztül ezek az átmeneti tárolók megcsapolhatóak. Ezért (teljes joggal) a világméretű pánik, mivel az Intel processzorai szinte mindenhol jelen vannak és így a rés is velük együtt. Az AMD tulajdonosok örülhetnek, ők nem érintettek.

A Spectre sebezhetőség
Egy kicsit más jellegű, de szintén a processzorok működési mechanizmusán alapuló biztonsági probléma a Spectre. Egyedül ebben hasonlítanak a Meltdownnal, illetve közös pont még, hogy az Intel processzorai ugyanúgy érintettek benne, ráadásul ők egyedül akik mindkét típusú Spectre támadással szemben védtelenek. A jó hír ezzel szemben, hogy a Spectre sokkal nehezebben kihasználható biztonsági rés és kevésbé kritikus is, illetve szűkebbek a lehetőségek is egy Spectre alapú támadás során. A rossz hír viszont, hogy szoftveresen nem javítható. Tehát ez a probléma egyedül a processzorok cseréjével lesz csak teljes mértékben kiküszöbölhető. Az AMD tulajdonosok ismét örülhetnek, jelenlegi ismereteink szerint ugyanis csak az 1-es számú Spectre támadással szemben védtelenek és azzal szemben is csak egyes Linux változatok gyáritól eltérő kernel beállításai esetén, a 2-es számú egyáltalán nem fut le rajtuk. Ezzel szemben az Intel processzorok minden operációs rendszer alatt érintettek mindkét Spectre támadással szemben. Itt lényegében a felhasználói fiókok és a jogosultságok közötti falat törik át, jellemzően böngészőn keresztül. A processzor egy tervezési hibáját kihasználva úgy fér hozzá egy program kód egy másik adatához, hogy közben a rendszer szintjén nem lehetne ahhoz hozzáférése. A jelenlegi állás szerint erre nem tudnak biztos szoftveres megoldást adni, ugyanakkor a szoftver gyártók és a legelterjedtebb böngészők fejlesztői már adtak ki frissítéseket a szoftvereikhez, amelyek a Spectre ellen hivatottak védeni.

A megoldás: szoftverfrissítés?
A Meltdown problémában a legjobb hír, hogy van rá biztos szoftveres megoldás, sőt már szinte minden rendszerre adtak is ki frissítést. A rossz hír az Intel processzorok tulajdonosainak, hogy az alkalmazása 5-50% közötti lassulást fog jelenteni programtól függően (egyes források szerint 5-30%), ami az olyan rendszereknél, ahol egyébként is nagyon ki van hegyezve a hardver komoly problémákat fog okozni. Ezzel szemben egyes források szerint a problémát a kezdetben kiadott frissítések nem oldották meg, sőt egyéb problémákhoz is vezettek. Egy dolog biztos, hogy több általunk felügyelt rendszeren a naprakész Windows és a konkrét Windows Update csomag telepítése után is sebezhetőnek jelzik a gépeket a tesztprogramok, ami egybevág több szakmai portál információival is, miszerint a hibát azóta sem oldották meg. Csak bízni tudunk benne, hogy az IT történelem legnagyobb biztonsági incidense nem marad hosszú ideig megoldatlan…

Kapcsolódó cikkek:
https://index.hu/tech/2018/01/23/linus_torvalds_az_intelnek_a_hibajavitasotok_szemetre_valo/
http://hvg.hu/tudomany/20180123_intel_processzor_hiba_javitas_frissites_spectre_szoftverfrissites_telepitese
https://en.wikipedia.org/wiki/Meltdown_(security_vulnerability)
https://en.wikipedia.org/wiki/Spectre_(security_vulnerability)

Advertisements

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Facebook