A nem jogtiszta szoftverek veszélyei

A nem jogtiszta szoftverek veszélyei

Magyarországon a többség nem jogtiszta szoftvert használ. Ezek közül legtöbben otthoni felhasználók, de sokan céges gépen is használnak nem jogtiszta szoftvert. Amellett, hogy súlyos jogsértést követnek el még más egyéb veszélyek is leselkednek rájuk. Erről szól mostani cikkünk.

„Nem vagyunk nyomozó hatóság” hangzik el sokszor a szervizben, amit elsőként szeretnék tisztázni. Nem vizsgáljuk soha a hozzánk behozott gépeken lévő szoftverek jogtisztaságát vagy a bediktált Windows telepítő kódok valódiságát sem, nem dolgunk, soha nem foglalkoztunk vele és soha nem is fogunk. Ahogyan elítélni sem ítélünk el senkit érte. Egy kedves ismerősöm, aki korábban a Microsoftnál dolgozott foglalta össze nagyon jól, amit a cége gondol erről és azt hiszem a hozzáállásukból is ez a szemlélet tükröződik a legjobban: az otthoni felhasználók nagy többsége nem jogtiszta Windows-t használ a gépén, de ezzel nekik semmi bajuk. A bajuk azzal van, aki haszonszerzésre használja a szoftverüket úgy, hogy nem fizette meg az árát.

Magyarországon egyébként, ahogy a világon a legtöbb helyen a nem jogtiszta szoftver használata a lopással kb. egyenértékű cselekedetnek számít, még ha az emberek tudatában ez nincs is annyira jelen, mert a szoftver termék fogalma kevésbé kézzel fogható. Ettől függetlenül nálunk is bűncselekménynek számít, nem csak a használat és a birtoklás, már a letöltése is. (Míg a jelenlegi magyar törvények szerint filmet, zenét legaláisan le lehet tölteni és maximum 1 napig tárolva élvezni, addig az illegális szoftverek letöltésének pillanatában már bűncselekményt követünk el, ezt nem árt tudni.) Az otthoni emberekkel természetesen senki nem foglalkozik, éppen az idézett hozzáállás miatt. A céges felhasználó viszont már egy más kategória, ők már ki vannak téve az ellenőrzések lehetőségének és súlyos büntetéseket szabhatnak ki rájuk illegális szoftverek miatt. Nem árt szem előtt tartani, hogy egy néhány tízezer forintos szoftver megvételének megspórolása bármikor az értékének többszöröse lehet büntetésben.

Ennyit a jogi oldalról. Sokkal kevesebb szó esik viszont az egyéb veszélyekről, amikkel viszont sokan nincsenek tisztában. Amikor egy fizetős szoftvert letöltünk, azok minden esetben el vannak látva valamilyen védelemmel. Termékkulccsal, aktiválási rendszerrel, regisztrációval, kulcsfájllal és még rengeteg féle megoldás létezik. Mivel mi nem vásároltuk meg a szofvert, így szükségünk van valamilyen törésre. Ezeknek is számtalan fajtája létezik, szerencsés esetben egy registry kulcsot kapunk hozzá, ami garantáltan nem tesz kárt a gépünkben, vagy egy szöveges fájlban lévő kulcs segítségével aktiválhatjuk a szoftvert. A legtöbb esetben viszont valamilyen kulcs generáló program (keygen) vagy patch, crack futtatása a feladat, amelyeket a legritkább esetben a mi érdekünkben írnak egyes emberek. A legtöbb esetben valamilyen trójai (adat lopásokra, jelszólopásra, stb. szolgáló vírus) vagy egyéb számunkra kártékony program telepszik a gépre. Otthoni gépre települve is lehet kellemetlen, ha mondjuk az asszony pucér fotói kerülnek mások kezébe, de ez sokkal kisebb probléma lehet mint amikor egy ilyen miatt fontos céges adatok kerülnek ki a gépről. A károk lehetnek elenyészőek és akár extrémek is. A legkritikusabb ugyanakkor ebben a helyzetben maga az operációs rendszer. Sokan úgy oldják meg a legújabb rendszer telepítését, hogy letöltik a netről (rendszerint torrentről) a legújabb feltört telepítőt, amelybe a készítők akár már a gép telepítésekor vírusokat juttathattak. Ne legyenek illúzióink, gyakran fordul elő olyan is, hogy az úgynevezett „untouched” vagy gyárinak mondott állapotú telepítőkkel is vírusos telepítőhöz jutunk, még ha a megvásárolt jogtiszta Windows-unk kódjával is telepítjük. Egyetlen esetben lehetünk csak biztosak a dolgunkban, hogyha gyári lemezről telepítünk vagy annak biztonsági másolatáról (ami ugye jogilag is megengedett), a bármilyen más forrásból származó szoftverek potenciális veszélyforrások lehetnek.

Sokszor a programok töréseit készítő crackerek arra kérik a felhasználókat, hogy a telepítés idejére kapcsolják ki a vírusirtót, mert az „téves” jelzést ad. Sajnos a legkevesebb esetben jelez tévesen, igaz, van amikor a heurisztikus ellenőrző szimplán csak kártékonynak minősíti a futtatott programot, amikor viszont név szerint azonosít egy kártevőt szinte egészen biztosak lehetünk benne, hogy ez esetben sem jószántából írta valaki nekünk a programhoz a törést.

Az is gyakori probléma, hogy egy adott szoftvert nem lehet rendesen frissíteni, ki kell kapcsolni a frissítéseit. Ez sajnos egy másik biztonságtechnikai problémát vet fel, ugyanis gyakran éppen a biztonsági hibák befoltozására adják ki a frissítéseket, azok nélkül idővel nagyon támadhatóvá válik a rendszerünk. Ez megintcsak cégek esetében lehet kritikus, de az otthoni felhasználók is számos hátrányt elkönyvelhetnek emiatt, elég csak a stabilitási és egyéb programhibákra kiadott frissítésekre gondolni.

Végezetül azért lássuk azt is, hogy sokkal több esélyünk van jogtiszta szoftverek használatára, mint ahogy azt gondolnánk. Először is a legtöbb fizetős szoftvernek van otthoni felhasználásra szánt változata, ingyen. Ne felejtsük el, hogy ezek többsége csak otthoni (tehát nem pénzszerző használatra) ingyenes! A Windows beszerzésére is számos lehetőségünk kínálkozik. Ha olyan használt gépet vásároltunk, amely rendelkezik régebbi Windows változattal (akár mondjuk egy XP matricával), akkor nettó 8-10 ezer forint körül már tudunk rá újabb Windows változatot venni jogtisztán, Refurbished változatban. Új gép esetében ott az OEM változat, amiből az otthoni 20-25 ezer nettó, a céges verzió 35 ezer nettó körül mozog. Ha van felsőoktatásban tanuló diák otthon Ő jogosult 1 Windows licencre (és adott esetben egyéb Microsoft szoftverekre is), így érdemes az iskolában utána érdeklődni. Oktatási intézmények esetében szintén rendelkezésre áll ingyenes licenc. Az Office már egy kicsit más terület és jóval drágább, mint a Windows. Ebből létezik ún. otthoni és diák verzió, ez lényegesen olcsóbb, de cégek nem használhatják. Számukra a Home & Business változat a legolcsóbb megoldás vagy az éves előfizetésben elérhető Office 365. Az Office esetében azt sem árt tisztázni, hogy kell-e az adott gépen szerkeszteni is Microsoft Office dokumentumokat vagy elegendő azokat megnyitni, azokra ugyanis letölhető ingyenes Excel Viewer, Word Viewer, stb. programok.

Egyéb szoftverek tekintetében pedig néhány remek példa, hogy ingyenesen is sok mindent meg lehet oldalni jogtisztán:
VLC Media player: egy mindenevő médialejátszó teljesen ingyen, cégeknek is akár
Nero BurnLite: a népszerű DVD író program otthoni felhasználóknak szánt, ingyenes változata
Ashampoo Burning Studio Free: egy magyar nyelven is elérhető, egyszerű és jól használható DVD író program
LibreOffice: a Microsoft Office kevesebbet tudó, de a kevesebb funkció mellett jól használható, igyenes alternatívája
Thunderbird: népszerű, ingyenes levelezőprogram, cégeknek is
Gimp: a Photoshop ingyenes alternatívája, cégeknek is
NotePad++: ingyenes, nagy tudású jegyzettömb-szerű szövegszerkesztő program
Dameon Tools lite: a népszerű virtuális meghajtó program ingyenes változata
És végül vírusvédelmek otthonra ingyen: Avast Free, Avira Free

Reméljük sikerült jól összefoglalnunk a jogtiszta szoftverek használatával kapcsolatos tudnivalókat, ha valamilyen kérdése van nyugodtan tegye azt fel nekünk személyesen vagy írjon az info@itcikkek.hu címre és bővítjük cikkünket.

Hogyan válasszunk notebook-ot?

Milyen notebook-ot válasszunk?

Ebben a cikkünkben a megfelelő notebook kiválasztásához szeretnénk segítséget nyújtani olvasóinknak néhány hasznos tippel.
Először is nagyon fontos tisztázni egy dolgot. Sokan nem gondolják végig mi is lenne az elérendő cél az új géppel, mire szeretnék használni és milyen módon, egyszerűen csak a divatot szeretnék követni. Azt szoktuk mondani, hogy egy notebook-nak egyetlen előnye van csupán, hogy hordozható. Ezen kívül csak hátrányokat tudunk felsorolni: teljesítményéhez mérten drága, később sok esetben nehezen vagy gazdaságtalanul javítható, nem vagy nehezen és korlátok között bívthető csak.

A notebook-okkal szemben egy asztali gép lényegesen kevesebb pénzért nagyobb teljesítményre képes. A notebook-ban ha később az alaplap vagy a kijelző meghibásodik, előbbi garantáltan a gép végét jelenti, utóbbi pedig jelentős költségeket. Egy billentyűzet meghibásodás (vagy egy pohár folyadék) tízezrekbe is kerülhet, amit gyakran nem vállal az ügyfél. Ezzel szemben egy asztali gép perifériája bármikor egy mozdulattal fillérekből cserélhető. Ugyanígy igaz ez a bővíthetőségre is, míg egy notebook videokártyája, sok esetben processzora adott és a gép egyáltalán nem bővíthető, egynél több lemez nem építhető be, és még sorolhatnánk, addig egy asztali gépben mindez bármikor kivitelezhető. „Ha nem válik be, nem elég gyors hozza vissza és bármikor kicseréljük nagyobbra” hanzik el gyakran a boltban, persze csak akkor, amikor az ügyfél asztali gépet választ otthonra.

Sokan elkövetik azt a hibát is, hogy játék céljára vesznek notebook-ot a gyereknek. Hatalmas hiba, a valamire való játékok olyan processzor és videokártya teljesítményt igényelnek, melyeket a magyar emberek 99%-a notebook-ban nem tud megfizetni, mert egy kocsi árát emésztené fel. Számtalan ilyen esettel találkoztunk, amikor valaki 200 ezer forintot elköltve szembesült azzal, hogy a gyereknek vásárolt gép internetezésen és irodai munkán, na meg persze tanuláson kívül teljesen alkalmatlan más feladatra. Felmerül tehát a legeslegfontosabb kérdés a vásárlás előtt? Ezek tudatában valóban notebook-ot szeretne otthonra? Mindenképpen hordozható gép felel csak meg a feladatra? Ha igen, akkor olvasson tovább. Ha nem, akkor mindenképpen az asztali gépek körében nézelődjön.

A rövid kitérő után térjünk is vissza az eredeti témához. Eldöntöttük, a notebook lesz a nyerő. Mivel ahogy említettem is ezen gépek bővíthetősége nagyjából kimerül abban, hogy merevlemezt/SSD-t és memóriát, esetleg egy WIFI kártyát ki tudunk bennük cserélni, így fontos előre átgondolni milyen feladatot is kellene ellásson az adott gép. Ahogyan egy autó vásárlás előtt is végiggondoljuk, hogy egy női városi kisautót szeretnénk 1000 köbcentis motorral, vagy utánfutót fogunk vele gyakrabban húzogatni autópályán 2 tonnával megpakolva és nem szeretnénk visszagurulni az érdi emelkedőn. Ugyanígy fontos egy notebook kiválasztása esetében is méretezni a processzort, a memóriát, a videokártyát. A merevlemezt szándékosan nem sorolom most ide, az igényelt tárkapacitás egy bármikor változó tényező, de szerencsére ennek cseréje az egyik legegyszerűbb szerviz feladat.

A mai gépek processzora már szinte bármelyik alkalmas zökkenőmentesen lejátszani egy HD-s filmet, hogy a legegyszerűbb feladatról, az internetezésről már ne is beszéljek. Tehát akiknél más nem merül fel, azok szabadon válogathatnak a legolcsóbb, 100 ezer forint körüli gépek körében. Egy mai modern Celeron processzor, 4GB memória és a legegyszerűbb integrált Intel HD-s videokártya tökéletesen elég a feladatra. Azoknál, akik filmlejátszás céljára használnák a gépet figyeljenek oda arra is, hogy milyen kimeneti csatlakozók találhatóak rajta! A HDMI sajnos nem alapfelszereltség egy gépen, a mai modern TV-k legtöbbjét viszont csak ezzel a csatlakozóval tudjuk a gépről működtetni.

Aztán ott van egy olyan felhasználási terület is, ami már inkább a vállalati szektorban fordul elő. 3D-s alkalmazások használata, grafikai munkák, film vágás és szerkesztés. Ezek legtöbbjénél elegendő egy nagyobb teljesítményű processzor (i5 vagy i7) kellően sok memóriával (8GB minimum), de érdemes vásárlás előtt utána nézni a használni kívánt szoftvereknek, mert némelyik egyáltalán nem igényel komoly videokártyát, egyesek viszont vagy nem futnak rendesen vagy kimondottan igénylik a komoly grafikus processzorokat (GPU), ilyenek lehetnek egyes CAD programok vagy akár a 3D animációkat készítők is, ahogyan a Photoshop egyes moduljai is sokkal jobban futnak GPU segítségével. Ez persze megint az a terület, ami sokba kerül, ha ez ember hordozható formában szeretné és sokkal praktikusabb a célra egy asztali gép, azért előfordul, hogy a helyzet mégis notebook-ot kíván.

Nagyon fontos szempont még a kijelzőméret a megfelelő gép kiválasztásakor. Minél nagyobb egy gép, annál problémásabb a szállítása és jellemzően annál nagyobb súlyú. Mielőtt megveszi a kiválasztott példányt gondoljon bele abba is, hogyan fogja azt hurcolni magával, adott esetben metrón, buszon a fél városon keresztül. A 10-11 colos gépek is tudnak olyan élményt nyújtani, mint a legelterjedtebb 15 colos társaik. Aki viszont a nagy 17 colosakat választja annak egy jókora táskát és már jól érezhető súlyt kell magával cipelnie, igaz cserébe egy sokkal nagyobb képernyőt kap és a billentyűzete sem lesz apró ujjakhoz méretezve.

Sokan nem is gondolnák milyen hasznos funkció a mai gépeknél a világító (backlit) billentyűzet. Sajnos csak az üzleti modellekben találkozni vele, jellemzően mélyebben zsebbe kell nyúlni hozzá, de ha lehetősége nyílik rá érdemes. Hatalmas segítség tud lenni este a sötétben, hogy nem kell az egész szobát kivilágítani a gép használatához.

Arra is figyelni kell ma már, hogy a lapos gépek divatának terjedésével kikerült a mai gépekből több olyan hardver, ami pár éve még alapvető dolognak számított. Ilyen a DVD író, ma már a legtöbb gépben nincs, de találkozni olyan géppel is, amelyikben a vezetékes (LAN) hálózati csatlakozás lehetősége sincs meg, így kizárólag WIFI-ről tudjuk használni.

Érdemes lehet odafigyelni az akkumulátor kapacitására is. Minél nagyobb a kijelző, gyorsabb a processzor és a videokártya, a fogyasztás és így vele fordítottan arányosan az akkumulátoridő is egyre alacsonyabb lesz. Általában a gyártók jól méretezik az akkukat a gépekhez, de akinél fontos szempont az nézze meg a gyártó milyen akkumulátoridőt ad meg, elég nagy szórás van azért ebben a tekintetben is. Ha nincs kihasználva a videokártya érdemes a kisebb fogyasztású integrált Intel HD kártyával venni gépet, a külön rendelkezésre álló NVidia és ATI kártyák növelik a grafikai teljesítményt, több mindenre lesz alkalmas a gépünk (pl. alap játékokra), de ezzel valamennyi extra üzemidőt is feláldozunk.

A processzorok közti különbségekbe mélyebben nem mennék bele, asztali gépbe az AMD-t a mai napig az ár/teljesítmény mutatója miatt megfelelő választásnak tartom, nem így a notebook-ok esetében, ahol jobban érvényesül az Intel technológiai fölénye. Ez pedig jobb fogyasztás/teljesítmény/nagyobb üzemidőben jelenik meg. Így az AMD processzorokkal szerelt notebook-okat én nem javaslom. A videokártya választása már vallás kérdése, érdemes ellenőrizni vásárlás előtt az adott kártya pontszámait a neten, ha szempont a teljesítménye.

A notebook gyártója viszont már egy lényegesebb szempont. Mivel a notebook-ok magyar viszonylatban nem számítanak olcsónak és rendszerint azért több évre tervezünk velük, nagyon nem mindegy melyik gyártó mellett tesszük le a voksot. Vannak nagyon megbízható gyártók (pl. Dell, ASUS), középkategóriás gyártók (HP, Lenovo) és a nagyon nem ajánlott kategória, a Fujitsu és az Acer többek között. A rosszabbak meghibásodási statisztikája 40% körüli garanciaidőn belül, ami nem jelenti azt, hogy ne lenne elégedett ügyfelük, 10-ből 6 ügyfél elégedett, a többiek viszont nagyon nem. A közepes gyártóknál ennél lényegesen jobb az arány, míg eljutunk a jobbakhoz, ahol már jócskány 10% alatt van az elégedetlenek aránya. Azt is fontos kihangsúlyozni, hogy a legtöbb gyártó többféle minőségű terméket gyárt, a Dell például az Inspiron szériát az otthoni felhasználóknak szánja, olcsón, minőségben viszont ezek a gépek gyengébbek egy közepes gyártóétól is. A Dell esetében a Vostro széria jelenti a belépőszintű üzleti modellt, ami már egy lényegesen jobb termék, bár ezen belül is vannak további szintek, majd a Latitude széria már az egy kategóriával feletti ügyfeleket szolgálja ki nagyobb minőségben. Az ASUS gépekről összességében szintén jókat lehet elmondani, sajnos a szerviz hátterük viszont lényegesen rosszabb és a távol keleti mentalitást tükrözi a hozzáállásuk is, illetve a gyakori modellváltások miatt nagyon gyorsan tűnnek el a pótolakatrészek a piacról, sokszor még garanciális gépekhez sem tudnak alkatrészt beszerezni. Ritkán van szükség a javításukra, de akkor nagyon nehézkes, nem úgy a Dell esetében, aminek a szervize lényegesen jobb bárki máshoz képest. A HP és Lenovo is gyárt olyan magasabb kategóriás gépeket, melyek nyugodt szívvel ajánlhatóak, a meghibásodási arányuk elfogadható. Mivel ez egy folyamatosan változó trend, így mélyebben nem is mennék bele a gyártók kínálatába, ha további részletekre kíváncsi keresse bizalommal munkatársainkat a www.flashcom.hu-n lévő elérhetőségeken vagy személyesen üzletünkben. Egy nagyon fontos mérszáma még a minőségnek a gépekre adott garancia. Azt szoktuk mondani, hogy notebook-ot nem veszünk 1 év garanciával, minimum 2-vel (ASUS, HP üzleti modellek, stb.), de inkább 3 évvel (Dell), vagy még többel, amit jellemzően csak a drágább Dell üzleti modellek nyújtanak.

Végezetül még egy érdekes téma, amit sokan elfelejtenek a szoftver. Nem mindenki van tisztában az operációs rendszer fogalmával sem, részleteiben nem mennék bele, azok számára annyi legyen elég, hogy egy alap szoftverre is szükség van a gép működéséhez. Viszonylag kis terület és főként szakértők használnak linuxos rendszereket a gépeiket, ez a cikk viszont az átlagembernek szól, így most engedjék meg, hogy csak a Windows-os táborral foglalkozzak, úgyis ők vannak többségben. Sok gépet gyárilag Ubuntu vagy FreeDOS rendszerrel adnak el. A különböző áruházakban olcsón, a szakértelmet sokszor teljesen nélkülöző eladóktól vásárolt gépekkel azzal szembesülnek, hogy a megfelelő szoftver hiányában nem tudják azt használni. Emiatt is érdemes megfelelő helyen, hozzáértőktől vásárolni, a kifizetett összegért garantáltan használható gépet visz majd haza és nem kerülnek elő újabb költségek. Sok esetben aztán van egy ismerős, rokon aki használhatóvá tudja tenni nekünk a gépet szakszerviz nélkül is, nincs is ezzel baj. Ebben az esetben rendszerint nem jogtiszta szoftver kerül a gépre, aminek a használata szintén megér egy témát (lesz is majd róla cikk), önmagában ezzel sincs baj. Baj akkor van, amikor céges névre/használatra vesz valaki gépet, ott a jogtiszta szoftver használatát kellene előtérbe helyezni. Ha valaki viszont nem a géppel együtt vásárolja annak ez lényegesen többe kerülhet, egy Professional Windows változat ára nettó 40 ezer forint körül mozog, az otthoni is 20-30 ezer forint között, míg géppel együtt előtelepítve megvéve a feléből is megvan jogtisztán. Nem beszélve arról, hogy a gépet kibontva plusz költségek nélkül használatba tudják azonnal venni. Gyakran van olyan is, amikor ugyanazon összeállítású gépet a gyártó szoftverrel előtelepítve és anélkül is árulja. Távol álljon tőlem, hogy bárkit a nem jogtiszta szoftverek használatára buzdítsak, de ha valaki nem jogtiszta szoftvert akar használni otthon és meg tudja oldani nyilván a Windows nélküli géppel jár ilyenkor jobban, cégeknek viszont mindenképpen azt javaslom ne kockáztassanak, szánják rá azt a minimális plusz pénzt és előtelepített gépet vegyenek. Sokan az egyéb lehetőségekkel sincsenek tisztában, például ha valakinek a gyereke felsőoktatásban tanul igényelhet ingyenesen (vagy minimális eljárási díjért) jogtiszta Windows-t magának a saját gépére.

Ha valaki érzékeny a használt Windows verziójára is, mondjuk régebbi Windows verziót szeretne használni az új gépen, úgy nem árt azt sem ellenőrizni vásárlás előtt, hogy a gyártó oldalán rendelkezésre állnak-e az ehhez szükséges meghajtóprogramok (driverek), ha nem kicsi esélyünk még mindig van a régebbi Windows-ra, a megfelelő driverek összeszedéséhez viszont szakértő segítségre lesz szükség.

Reméljük hasznos tanácsainkkal hozzá tudtunk járulni ahhoz, hogy egy notebook (vagy éppen asztali gép) boldog tulajdonosa válhasson Önből! Ha további kérdései lennének hozzászólások formájában azt itt is felteheti vagy az info@itcikkek.hu címre küldött levelében ezt szintén felteheti.

Facebook